Siirry sisältöön
Tapio Hartikainen 27.04.2026, 21.25

Hyökkäyksen härkäpäivä toi ensimmäisen kiinnityksen pronssiin

Hyökkäyksen härkäpäivä toi ensimmäisen kiinnityksen pronssiin

Aleksander Rastamon ja Aleksi Muukkosen hurjat hyökkäystehot olivat tällä kertaa liikaa Akaa-Volleylle. Kahdesta ottelusta ja mahdollisesta kultaisesta erästä ratkeavat pronssimitalit saivat ensimmäisen kiinnityksen savolaisille, kun Savo Volley otti Kuopion ISLVI Areenan kauden viimeisessä kotiottelussa voiton lukemin 3-1 (24-26, 25-22, 25-22, 25-22).

Ensimmäinenkin erä oli kääntymäisillään kotijoukkueelle, mutta toisaalta runsaat savolaisten syöttövirheet ja vieraiden hyökkäyksen tehostuminen toivat voiton akaalaisille.

– Hurja hyökkäyspeli Savolta, joutui vieraiden valmentaja Jani Niskakangas toteamaan.

– Se näkyi jo alkulämmittelyssä.

– Onneksi meidän pelaajamme ovat fiksuja ja ymmärtävät, että tämä oli vastustajalta melkoinen härkäpeli. Nollaamme tämän ja olemme taas vahvoja kotisalissamme torstaina.

Rastamon pistesaldo oli 30/+18; Muukkosen 19/+10.

Kotijoukkueen valmentaja Arttu Keränen valotti hyökkäystehojen löytymistä:

– Huilasimme aika paljon välierien jälkeen ja saimme siten energiatasot kohdalleen, sanoi Keränen.

– Kavereista näkyy, että mitali kiinnostaa.

– Meidän pitää pystyä vieraissa lähes samanlaiseen tasoon kuin tänään – ei ehkä ihan samanlaiseen, mutta melkein.

– Karsimme syöttövirheitä pois.

Syöttövirheitä tuli tosiaan tuhottoman paljon – neljään erään 27 kappaletta on liikaa. Vastapainoksi ässäsyöttöjä tuli kahdeksan, eli suhde ei mikään hirveän huono ollut.

Savo Volleylta löytyi nyt paljon vahvoja osa-alueita. Miro Rasinperä nosti aloitukset 70 prosentin tarkkuudella, ja mikä on huomion arvoista, puolustuksen jälkeisistä palloralleista 56 prosentista syntyi kotijoukkueen piste. Mainioita puolustuksia esittivät niin Rasinperä kuin esimerkiksi passari Vitali Parkhomenko, jonka vahvuuksia on nimenomaan puolustuspelaaminen.

Torjunnat kotijoukkue voitti 11-2, eli Parkhomenko löysi hyvin kuumat hyökkääjät.

Akaa-Volleyn laitahyökkäystehot olivat pitkälti Antti Ropposen (19/+12) varassa. Valmentaja Niskakangas pyörittikin yleispelaajia tiuhaan tahtiin. Sakari Mäkinen (12/-1) ja Niklas Seppänen (5/-1) jäivät miinukselle. Kasper Vesanen (4/+3) tuli vaihdosta kentälle jokaisessa erässä.

Mitalit ratkaistaan vappuaattona Akaa Areenalla. Vain voitot lasketaan – mikäli Akaa voittaa, pelataan kultainen erä 25 pisteeseen.

Parhaat:

Aleksander Rastamo, Savo Volley

Antti Ropponen, Akaa-Volley

Kuvia vapaasti ladattavissa ja käytettävissä täällä:

Lisätietoja:

Tapio Hartikainen

Tiedottaja, Savo Volley

044 2428 421

tapio.hartikainen@savovolley.fi