Siirry sisältöön
Tapio Hartikainen 14.02.2025, 20.57

Michael Michelaun hurja ilta toi pisteet Savoon

Michael Michelaun hurja ilta toi pisteet Savoon

Kerttulan liikuntahalli Raisiossa on ollut aikain saatossa savolaisille lentopalloilijoille hankala paikka. Siitä muistuttamassa olivat hallin katossa riippuvat kuusi SM-mestaruusviiriä.

Ajat ovat muuttuneet, ja maineikas Loimu on historiansa vuoristoradassa nyt siellä suvantovaiheessa.

Loimun ja Savo Volleyn taisto oli hetkittäisiä poikkeuksia lukuun ottamatta savolaisten hallussa, ja pisteet lähtivät mukaan pitkälle kotimatkalle numeroin 0-3 (21-25, 24-26, 22-25).

Valmentaja Arttu Keräseltä kysyttiin ottelun jälkeen, mihin ottelu ratkesi. Vastaus oli lyhyt.

– Mike Michelau.

Lyhyestä virsi kaunis, ja kaiken lisäksi totuuden mukainen.

Michelau hyökkäsi 57 prosentin teholla, vastaanotti 62 prosentin tarkkuudella, otti kolme torjuntaa ja syötti kolme ässää.

Eipä pelimieheltä juuri enempää voi vaatia.

Passari Brett Sheward havaitsi Michelaun vireen, ja ruokki häntä varsinkin nelospaikalle.

Joonas Jokelalla oli entisessä kotisalissaan hieman vaisumpi ilta, joten laitahyökkäykseen kaivattiin tehoja.

Tämä myös sen vuoksi, että huimassa vireessä lähes koko kauden ollut Kaleb Jenness oli nyt vaihtopelaajien pilttuussa – Jere Tikkala tuurasi hyvin, mutta ei vielä yllä amerikkalaisen tehoihin.

Toinen pitkään kaivattu paluu tehokkaisiin esityksiin nähtiin keskipelaaja Tommi Siirilältä, jonka ilta oli lähes virheetön. Siirilän johdolla Savo Volley otti selkävoiton torjuntapelissä – torjunnat vieraille 6-12. Siirilä kasvatti omaa saldoaan neljällä torjunnalla.

– 3-0 -voitto vieraissa on aina kova saavutus, kehui Keränen omiaan.

– Tavoitteenamme oli olla nälkäisiä heti alusta lähtien. Oli hyvä, että saimme nyt onnistumisia laajemmalla rintamalla.

Vastustajan valmentaja Luis Salgado näki joukkueensa esityksessä positiivistakin.

– Olemme parantaneet esitystämme monissakin asioissa.

– Savo syötti hyvin, ja meillä oli vaikeuksia vastaanoton kanssa.

Kotijoukkueen ykkönen oli ehdottomasti nuori yleispelaaja Veeti Nikkinen, joka osaa käyttää pitkää varttaan hyökätessään kovaakin torjuntaa vastaan. Nikkinen on pienellä vastaanottovastuulla, eikä hän tällä kertaa suoriutunut siitäkään kovin mallikkaasti.

Loimu pestasi Salgadon pelastamaan maineikkaan seuran karsimiseen joutumisen uhalta. Hondurasilaiselle alkaa tulla pikku hiljaa kiire.

Parhaat:

Veeti Nikkinen, Raision Loimu

Michael Michelau, Savo Volley

PROLibero

Miro Rasinperä, Savo Volley

Kuvia ottelusta katsottavissa ja vapaasti käyttöön ladattavissa täältä:

Lisätietoja:

Tapio Hartikainen

Tiedottaja, Savo Volley

044 2428 421

tapio.hartikainen@savovolley.fi