Rakkaat viholliset kohtaavat jälleen
Savo Volley ja VaLePa ovat pelanneet keskenään hyvinkin merkityksellisiä taistoja.
Huipentuma lienee keväällä 2022 pelattu finaalisarja, minkä VaLePa kuittasi itselleen seitsemännessä ottelussa Kuopiossa.
Nyt eletään kauden alkua, ja asetelmia kevättä varten haetaan.
Kumpikin Siilinjärvellä sunnuntaina 26. lokakuuta pelattavan ottelun joukkueista on uudistunut vahvasti.
Kotijoukkueen viime kauden ulkomaalaiskolmikko suuntasi pois Savosta – tilalle tuli pääosin kotimaisia vahvistuksia (no… Markuss Cielavs on latvialainen, mutta kyllä kai hänet voi jo laskea kotimaiseksi).
Passari Vitalii Parkhomenko tuli Suomeen Ranskan toiseksi ylimmältä sarjatasolta.
Pitkään toipilaslistalla olleet hakkuri Aleksander Rastamo ja keskipelaaja Lauri Lehtonen ovat ilmeisesti jo lähellä omaa tasoaan.
Lehtosen kenttäkollega Tommi Siirilä tuo kokemuksellaan – niin kapteenin roolissaan kuin muutenkin – rauhallisuutta ja taistelutahtoa nuorempiin pelimiehiin.
VaLePa puolestaan lähti alkaneeseen kauteen uudessa komennossa, kun pitkään päävalmentajana toiminut Janne Kangaskokko antoi tilaa Martin Nemecille.
Mieluisin paluumuuttaja lienee hakkuri Urpo Sivula, joka osoitti kauden ensimmäisessä ottelussa tiistaina Tiikereitä vastaan olevansa edelleen yksi pelipaikkansa valtiaita. Kolmeen erään tehdyt pisteet 22/+15 ovat komeata katsottavaa.
Kauden ensimmäisissä otteluissa Savo Volley otti kuokkaan Oulussa sarjatulokas AC Oulu Volleylta ja VaLePa takoi Kokkolan Tiikerit parketin pintaan kotisalissaan.
Kuten on anottu, kausi on vasta alussa. Kaikki sarjapisteet ovat kuitenkin tärkeitä riippumatta siitä, missä vaiheessa kautta niitä hankitaan.
Taisto Savo Volleyn ja VaLePan välillä näyttää osaltaan, mihin suuntaan kausi on kääntymässä.
Savo Volley ja VaLePa kohtaavat Siilinjärvellä Ahmon koululla sunnuntaina 26. lokakuuta kello 17 alkaen.
Lisätietoja:
Tapio Hartikainen
Tiedottaja, Savo Volley
044 2428 421